Психологічна характеристика адиктивної поведінки, страница 44

Іншим варіантом роботи з установками є робота з перекладу формулювань установок з ірраціональної в раціональну за допомогою зміни должествования на володіння правом. Наприклад, установка «Я повинен завжди слухатися батьків» після перетворення може звучати в такий спосіб: «Я маю право на власну думку». Небезпекою такої роботи є те, що підліткова система цінностей є не зовсім сформованою й досить нестійкої, і такі можливі переформулювання типу «Я маю право робити те, що хочу» можуть стати виправданням будь-яких, навіть самих неприйнятних, учинків підлітків. Для цього ми пропонуємо ввести наступне правило: «Я маю право на те, за що несу відповідальність».

Рольова гра

Дозволяє отрефлексировать неефективність ірраціональних установок у процесі групового спілкування. Ірраціональні установки розподіляються між учасниками. Кожний учасник є носієм і виразником ірраціональної установки, що дісталася йому. Ведучий задає тему, розвиток якої в груповій дискусії виявляє функціональну помилковість ірраціональних установок. Дискусія періодично стає абсурдної, руйнуючи випереджальну ірраціональність викликаних установок. Предметом дискусії в рольовій грі можна зробити обговорення механізму сугестивності.

Заняття 7. Зниження деструктивної конфліктності

Ціль: Усвідомлення власної конфліктності

Завдання:

- вироблення конструктивних стратегій поводження в конфлікті;

- навчання способам аналізу конфліктних ситуацій. Внутріособистісний і міжособистісний транзактний аналіз;

- оволодіння конструктивними стратегіями поводження в конфліктних ситуаціях з дорослими й однолітками;

- пошук  індивідуальних і групових стратегій трансформації деструктивної конфліктності в конструктивну;

- усвідомлення розходження поводження в конфлікті й конфліктному поводженні.

Проблеми:

·  Конфлікт - як фантом і конфлікт як життя.

·  Конфлікт як такий і конфлікт із приводу наркотиків.

Основні поняття:

·  Конфлікт.

·  Конфліктні дії.

·  Конфліктні реакції (компроміс, ігнорування, відхід, співробітництво, боротьба, поступка).

·  Опонент.

Вправи:

·  Острів.

·  «Титаник».

·  Біла ворона.

·  Вакцина від СНІДу.

·  «Титаник».

·  Конфлікт рук.

·  Трансактні гри.

 Вправа «ОСТРІВ» або «ТИТАНИК».

Ціль: ця вправа служить введенням у поняття «конфлікт». Воно допомагає усвідомити конфліктну сторону особистості й одержати досвід активної боротьби.

Завдання:

- усвідомлення власної стратегії поводження в конфлікті;

- пошук індивідуальної стратегії поводження в конфлікті;

- трансформація негативних переживань у розвиваючі.

Хід роботи всім учасникам групи дають наступну інструкцію й пропонують обговорити ситуацію. «Ви пливете на кораблі в південній частині Тихого океану. У результаті отриманої пробоїни ваш корабель затонув. Але, на щастя, усі, хто тут присутній, залишилися живі й благополучно добралися до незаселеного острова. На жаль, на цьому острові немає рослинності й тваринах, є тільки питна вода. Із собою ви встигли захопити ніж і сірники (є ще дерев'яний човен). Ви знаєте про те, що через три тижні за вами прийде корабель, і ви зможете покинути цей острів. Але для того, щоб прожити цей час вам треба з'їсти однієї людини. Зараз у результаті обговорення вам потрібно його вибрати».

Після інструкції ведучий залишає межі групи й надає можливість для вільного обговорення, у процесі якого він може давати коментарі, задавати питання, створювати напрямок для дискусії. Провідний варто відзначати коаліції, що створюються, способи психологічного захисту й напади, що складаються відносини й рольові позиції.

Питання ведучого:

- Хто в групі поводиться як жертва?

- Кого ви в групі ніколи б не з'їли?

- Кого в групі ви стали б захищати й підтримувати?

- Яким образом ви вибираєте собі жертву?

- Що ви переживаєте в позиції жертви або нападаючого?

Вправа «БІЛА ВОРОНА».