Психологічна характеристика адиктивної поведінки, страница 42

·  Розповідайте, що буде, якщо тебе не буде?

·  Життя - смерть.*

·  Автобіографія за 45с.

·  Написати епітафію на себе.

·  Тілесні техніки.

«СТАКАНЧИК»

Ціль: вироблення психотехнік видозміни, ослаблення стресових переживань

Завдання:

ü  Робота з переживаннями стресу

ü  Робота із захисними механізмами

Ведучий ставить на долоню м'який стаканчик (одноразовий) і говорить учасниками групи наступне: «Представте, що цей стаканчик - посудина, для самих ваших таємних почуттів, бажань і думки (пауза). У нього ви можете покласти те, що для вас дійсно важливо й коштовне (пауза), це і є те, що ви любите й чим дуже дорожите. Протягом декількох хвилин у кімнаті панує мовчання, і в несподіваний момент ведучий мне цей стаканчик. Потім - ведеться робота з емоційними реакціями, що виникли в учасників групи. Важливо обговорити, що відчули учасники й що їм схотілося зробити й т.д. Можливо, проведення паралелі переживання «тут і зараз» на ситуації спілкування.

—  Коли виникають такого ж почуття?

—  Хто ними управляє?

—  Куди вони подінуться потім?

Заключна фраза провідної цієї вправи може бути наступної: «Те, що ви зараз пережили -  це реальний стрес, ця реальна напруга, і те, як ви це пережили і є ваша  дійсна реакція на стрес, реакція на проблеми, які виникають у вас, у тому числі, і в спілкуванні з іншими людьми.

«ЖИТТЯ - СМЕРТЬ»

Ціль: вироблення індивідуальної й групової психотехніки видозміни стресових переживань

Завдання:

ü  Робота із захисними механізмами

ü  Робота з опором до переживання стресу

ü  Робота з почуттями розчарування

Учасникам групи лунають два невеликих листки паперу. На одному з них вони пишуть «життя», на іншій - «смерть». Потім всі учасники групи роздають свої листочки іншим учасникам групи. Після цього відбувається підрахунок «життів» і «смертей» у кожного зі членів групи.

Інструкція: «Зараз на одному з аркушів паперу напишіть «життя», на іншому - «смерть». А тепер віддайте своє життя й свою «смерть» кому - те зі членів групи.

Наприкінці гри проводиться робота з емоційними реакціями учасників, що виникли в процесі виконання вправи.

«АВТОБІОГРАФІЯ ЗА 45 С.»

Ціль: переживання невідповідності бажаної й можливого як стресової ситуації

Завдання:

ü  Переживання неспроможності

ü  Робота із захисними механізмами

ü  Робота з переживаннями образи й почуття провини

Учасникам дається завдання написати коротко свою біографію, у якій було б зрозуміло все про їх. Після цього говориться, що час розповіді біографії - 45с.(рекомендуємо використати піскові годинники). Реально ніхто не укладається в цей час так, щоб розповісти про себе досить.

Наприкінці вправи проводиться обговорення результатів гри й обмін почуттями.

«ЕПІТАФІЯ»

Ціль: вироблення індивідуальної психотехніки ослаблення й видозміни стресових переживань

Завдання:

ü  Переживання кінцівки свого життя

ü  Усвідомлення існування смерті

ü  Осмислення свого життя й особистої участі в ній

Інструкція: «Візьміть листок паперу й спробуйте представити, що вас уже немає в живі не землі. У вас зараз їсти можливість написати собі епітафію або надгробний напис. У вас їсти можливість написати так, щоб було зрозуміло, що життя ви прожили не даремно».

Після вправи обговорюються думки, почуття, а також тексти епітафій, тобто те, що кожний з учасників уважає своїм самим більшим досягненням.

 Написати епітафію на себе.

Приклад: Групі було запропоновано написати епітафію на власну могилу. (Перед цим було тривале обговорення питання про те, заради чого варто жити на білому світлі й чи вдалося чого - або досягти за свої 16 - 17 років). Треба сказати, що з того моменту, як було дане завдання,  пройшло приблизно 3 - 5 хвилин, перш ніж група дійсно стала виконувати завдання. Ми вважаємо це нормальним явищем психологічного захисту: в 16 - 17 років люди дуже часто замислюються про зміст життя й зміст смерті, однак представити реальну ситуацію смерті не можуть і не хочуть. Ми приведемо нижче список епітафій, написаних двома групами підлітків 14 -15 і 16 -17 років. Однак робота тут ведеться не тільки зі змістом епітафії (хоча вона відбиває прямо подання людини про себе), але й із процесом її написання й прочитання.