Психологічна характеристика адиктивної поведінки, страница 4

Вдихання пар органічних розчинників (бензин, аерозолі, розчинники, ефір, хлороформ, клеї і т.д.) викликає «необоротні важкі поразки внутрішніх органів, головного і кісткового мозку, приводить до смертельних результатів» (2, с.72). Можливі випадки смерті під час вдихання в результаті паралічу дихального центра, асфіксії. Регулярні вживання приводять до стійких психічних порушень: погіршення пам'яті, порушення емоційно-вольової сфери, зниження кмітливості, затримка розвитку розумових здібностей. Вживання інгалянтів супроводжується низькою успішністю, порушенням дисциплінарних норм, агресією, протиправними діями.

Сексуальна адиктивна поведінка характеризується особливим відношенням до сексу, сприйняттям осіб, до яких виникають сексуальні потяги, не як особистостей зі своїми особливостями і прагненнями, а як сексуальних об'єктів. При цьому дуже значимим, цільовим стає «кількісний» фактор. Сексуальна адикція може маскуватися навмисною праведністю, цнотливістю, порядністю, стаючи при цьому тіньовою стороною життя. Це друге життя поступово здобуває усе велику значимість, руйнуючи особистість.

Форми прояву сексуальної адикції різне: донжуанізм (прагнення до сексуальних зв'язків з якомога більшим числом жінок), прихильність до порнопродукції у всьому її різноманітті, різні види перекручення сексуальної активності. До останнього можна віднести такі явища як фетишизм (інтенсивна фіксація на яких-небудь предметах, дотик до яких викликає сильне сексуальне збудження), трансвестизм (прагнення до перевдягання в одяг протилежної статі), ексгібіціонізм (інтенсивне сексуальне бажання оголювати полові органи напоказ особам протилежної статі, дітям) тощо. При всіх цих проявах відбувається «сурогатна підміна, порушення дійсних емоційних відносин з людьми» (2, с. 81). У сексуальних адиктів існує небезпека виникнення сексуальних розладів. Їхня сексуальна поведінка відірвана від особистісних аспектів, воно притягує і наносить шкоду. Крім того, реальний ризик до захворювання СНІДом. Корені сексуальної адикції закладаються в ранньому віці в емоційно холодних, дисфункціональних родинах, у родинах, де самі батьки є адиктами, де реальні випадки сексуальної травматизації в дитячому віці.

Азартні ігри не пов'язані з прийомом речовин, що змінюють стан, але відрізняються характерними ознаками: постійною прихильністю, збільшенням часу, проведеного в ситуації гри; витисненням колишніх інтересів, постійними думками про процес гри; утратою контролю (нездатністю вчасно припинити гру); станом дискомфорту поза ігровою ситуацією, фізичними нездужаннями, дискомфортом; поступовим частішанням ритму ігрової активності, прагненням до ризику; зниженням здатності опору фатальній пристрасті. Поряд з цим може відбуватися зловживання алкоголем, наркотичними речовинами і т.д. з метою стимуляції активності і загострення відчуттів. Сприяти ризикові розвитку пристрасті до азартних ігор можуть дефекти виховання в родині: гіпоопіка, емоційна нестабільність, зайва вимогливість, прагнення до престижності і переоцінка значимості матеріальних благ.

Адикції до їжі. Про харчові адикції мова йде тоді, коли їжа використовується не як засіб угамування голоду, а коли компонент одержання задоволення від прийому їжі починає переважати, і процес їжі стає способом відволікання від чогось. У такий спосіб з однієї сторони відбувається відхід від неприємностей, а з іншої сторони фіксація на приємних смакових відчуттях. Аналіз цього явища дозволяє відзначити ще один момент: у випадку, коли чимось забрати вільний час або заповнити щиросердечну порожнечу, понизити внутрішній дискомфорт, швидко включається хімічний механізм. При відсутності їжі, навіть якщо немає голоду, виробляються речовини, що стимулюють апетит. У такий спосіб збільшується кількість їжі, що з'їдається, і зростає частота прийому їжі. Це веде за собою наростання ваги, судинні порушення. Така проблема особливо представлена в країнах з високим рівнем життя, поряд з яким у суспільстві спостерігається високий рівень стресу. Реальний розвиток харчової адикції й у ситуації доступності до їжі в зв'язку з особливостями професії (бар, ресторан, їдальня).