Психологічна характеристика адиктивної поведінки, страница 37

Для обговорення вправи можна використати наступні питання:

ü  Чи легко було писати про себе? Чому?

ü  Яких якостей більше: позитивних, негативних, нейтральних? Чому?

ü  Чи часто ви замислюєтеся про питання «Хто Я»?

ü  Навіщо задавати собі це питання?

ü  Чи цікаво одержувати відповіді?

ü  Чиї це відповіді? І т.д.

Головне, щоб вправа не стала просто приємним времяпрепровождением і розмовою ні про що для ведучого й учасників. Важливо зафіксувати, що саморозкриття в процесі виконання й обговорення вправи не загрозливого характеру, але приносить цікаву,  важливу інформацію  для себе,  і для інших носить

Вправи, що використаються для «розігріву» групи:

·  «Муха».

·  Удари по колу.

·  М'яч (загадуються якості).

·  Розбитися по парах. Зобразити яке-небудь поняття. Завдання групи - відгадати поняття.

«МУХА»

Ціль: робота з емоційним тлом групи.

Завдання:

ü  Діагностика пізнавальний сфери учасників

ü  Емоційний «розігрів»

ü  Побудова відносин

Хід гри: креслиться на дошці або ватмані ігрове поле 3х3 клітки. Інструкція: «Представте, собі що в  центрі цього поля сидить муха, що може рухатися по команді з поля в поле в наступних напрямках: “нагору”, “униз”, “ліворуч”, “праворуч” і ніяк більше. Зараз по черзі ви даєте команди по яких муха буде переходити із клітки в клітку. Головне, щоб муха не виходила за бокові вівтарі поля. Пройшовши тренировояный коло, ведучий переводить гру на новий, невидимий (вертуальный) рівень. Всі учасники представляючи  поле у своїй уяві, продовжують гру. Будьте уважні, тому що в будь-який момет ведучий  може запитати будь-якого учасника, де перебуває муха”.

Гра проводиться протягом 5-7 хвилин, щоб вона допомогла досягти робочого емоційного тла, але не стала для учасників нецікавої. У последсвтии можна ускладнювати гру, збільшуючи поле або вводячи умови об'ємного поля - куба. Крім того, можна вводити трохи мух, кожна з яких буде “власністю” якого - або одного учасника. Однак важливо буде стежити за тим, де яка муха перебуває й із чиєю мухою вона “зустрічається”. У випадку зустрічі мух можливо яке - або завдання (наприер, задати один одному який - або питання на існуючу тему). У цьому випадку можливий вихід на побудову реальних відносин між учасниками. Умовою такої гри повинне стати органичение кількості мух в 1 поле.

У процесі вправи провідний варто відстежити контактних - дистантных учасників, їхні відносини й прояви. Можливе делегування ролі провідного одному з учасників. Це допоможе провідний скоріше стати частиною групи.

«УДАРИ ПО КОЛУ»

Ціль: емоційна стабілізація групи, підготовка до подальшої роботи

Завдання:

ü  Побудова відносин

ü  Занурення в роботу

Хід гри: Ведучий дає наступну інструкцію: «Зараз ми будемо ляскати в ладоши 1 раз, рухаючись по годинній стрілці. Як тільки я раптово ляскаю в ладоши 2 рази, то рух бавовни починається в протилежну сторону». По ходу гри багато учасників будуть допускати помилки, на які варто звертати увагу, наприклад, за допомогою наступних питань:

ü  Чому ти помилився?

ü  Чому пропустив?

ü  Хто тобі перешкодив?

Вони можуть служити гарним засобом для прискорення процесів групової динаміки.

«М'ЯЧ»

Ціль: побудова відносин

Завдання:

ü  Знайомство учасників

ü  «Розігрів» групи

Хід гри: ведучий дає наступну інструкцію: «Зараз я загадаю якість, зовнішн або внутрішнє, і кину м’ячик кому - нибудь, з учасників,  якщо в того,  кому я кину м'яч, ця якість представлена так само, як у мене або так само, як у мене відсутній, я скажу в першому випадку - так, в-другому - немає. Потім той, кому я кинув м'яч, теж кидає м'яч іншому. І якщо й в 1, і в 2 ця якість є, я говорю «так», а якщо в 1 є, а в 2 - ні, або навпаки, те я говорю «ні». Завдання групи - відгадати, яке якість я загадав». Ця гра може повторюватися 3 - 5 разів