Робота в групі полегшується, якщо в ній приблизно нарівно хлопчиків і дівчат. Це сприяє виробленню правильних зразків чоловічої і жіночої поведінки, підвищує емоційну насиченість групового спілкування, розширює коло тем, що торкаються учасниками групи в дискусіях.
Протипоказаннями для участі в групі є грубі психопатичні реакції, виражена гіперактивність, серйозне психічне захворювання.
Кількість учасників групи — 22 особи, учні Мелітопольської загальноосвітньої школи №24 (12 хлопчиків та 10 дівчат).
ЗАДАЧІ ГРУПОВОЇ РОБОТИ. Задачі варіюють у залежності від складу групи і від етапу роботи. Їх можна розділити на загальногрупові й індивідуальні (обумовлені психологічними проблемами окремих учасників). Загальні задачі, що не залежать від типу групи, — це її гуртування, організація змістовного спілкування між учасниками. Вони важливі на всіх етапах роботи, починаючи з моменту знайомства і кінчаючи заключним заняттям. Найбільшу питому вагу мають задачі безпосереднього тренінгу засобів спілкування.
МЕТОДИ ГРУПОВОЇ РОБОТИ. У ході роботи ми прийшли до висновку про доцільність сполучення різноманітних методів, традиційно використовуваних у різних формах групової роботи. Нами використані методики:
1. Розширення границь пізнавання. Дослідження особистісних ресурсів.
2. Підвищення стресостійкості, зниження тривожності.
3. Зниження сугестивності, підвищення критичності.
4. Розвиток навичок спілкування в умовах проблемних життєвих ситуацій.
5. Розвиток навичок саморегуляції й структурування часу.
6. Рефлексія особливих станів свідомості.
7. Зниження деструктивної конфліктності.
Програма профілактики
Заняття 1. Знайомство. Правила й принципи групової роботи
Ціль: укладання контракту на подальшу роботу.
Завдання:
- встановлення контакту;
- побудова відносин;
- мотивація на роботу;
- тематична орієнтація;
- мети, очікування.
Основні поняття:
· тренінгова група;
· правила роботи;
· очікування;
· ім'я;
· відносини, контакт;
· наркотик, наркотична залежність.
Особливістю проведення першого заняття є те, що сама робота повинна носити характер не терапії й не корекції, а лише невеликої бесіди, що носить скоріше консультаційний характер. Як і в індивідуальній роботі, метою самої бесіди повинен стати збір інформації про клієнта, особливості його взаємодії з оточуючими людьми, характерологічні особливості. Для психолога важливо відстежити розбіжності в суб'єктивній оцінці клієнтом своїх особливостей з об'єктивними явищами, зрозуміти їхні причини, побудувавши, таким чином, як можна більша кількість гіпотез для подальшої роботи.
Приклад: Групі був заданий досить популярний для перших занять питання:
"Опиши себе, який ти людина?"
Світлана, 16 років: Звичайна людина, зі своїми чудностями. Нічого особливого.
Ведучий: Проте, є що – те, що відрізняє тебе від інших людей?
Світлана: Може бути, незалежність.
Ведучий: Незалежність від кого або від чого?
Світлана: Незалежність від інших людей, від їхніх думок, претензій.
Протягом всієї роботи Оля демонструвала свою незалежність і навіть отстраненность, однак насправді була дуже чутлива до зауважень і думок інших учасників групи по її приводу (це було видно по вегетативних реакціях, позі, міміці й іншим невербальним проявам клієнтки). Таким чином, ми мали можливість побачити розбіжність між тією інформацією, що надав клієнт і тим, що він дійсно робить. Це дозволило нам сформулювати кілька гіпотез:
· Незалежність є захистом від власних проявів, в основі чого, можливо, лежать ірраціональні установки "Не можна нікому довіряти", "Я не маю права проявляти свої почуття", "Я повинна бути незалежної" і т.д. У цьому випадку важливо визначити, що є механізмом, що постійно закріплює цю установку, її джерело й особливості прояву.
Уважаемый посетитель!
Чтобы распечатать файл, скачайте его (в формате Word).
Ссылка на скачивание - внизу страницы.