Психологічна характеристика адиктивної поведінки, страница 3

[ прагнення до прийому алкоголю з метою зм'якшити або усунути явища емоційного дискомфорту, тривожності, зниженого настрою.

[ небажання скривдити людей, що пропонують алкоголь, що відбиває виражену тенденцію до підпорядкування і залежності від думки навколишніх.

[ прагнення підвищити настрій, одержати кайф-ефект, одержати задоволення в широкому змісті цього слова.

[ алкоголь уживається для порушення: притягальною властивістю алкоголю є виникнення суб'єктивного стану підвищеного тонусу, що сполучиться з підвищеною самооцінкою.

[ прагнення зробити враження на навколишніх рідкими і дорогими алкогольними напоями, продемонструвати “витончений смак”. Велике значення надається атрібутним властивостям алкоголю. (2)

 Наркоманія. У більшості випадків прийом наркотичних речовин зв'язаний із прагненням до нових відчуттів, до розширення їхнього спектра. Шукаються нові способи введення, нові речовини і різні сполучення цих речовин з метою досягнення максимального ефекту. Найбільш поширені м'які наркотики (маріхуановий ряд). Вони швидко викликають психологічну залежність: відчуття кайфу, посилення уяви, філософствування, фізичної активності. З м'яких наркотиків відбувається досить швидкий перехід на більш сильні речовини у виді інгаляторів (кокаїн, екстазі) та у виді внутрішньовенних ін'єкцій (героїн), майже відразу ж зухвалу фізичну залежність. Тривалий прийом маріхуани і багатьох інших речовин (мескалін, ЛСД та ін.) провокують психічні захворювання. Наркотична залежність носить більш виражений характер у порівнянні з алкогольної. Дуже швидко витісняється все, що не відноситься до адикції, швидше настає спустошеність. Коло спілкування охоплює в основному тих, кого поєднує наркотична пристрасть. Особи, що зловживають наркотиками, намагаються втягнути у своє коло якомога більшу кількість людей, перешкоджають виходові з цього середовища. Паралельно з особистісним розпадом розвиваються серйозні порушення на органному і психічному рівнях. Зростаюча потреба в збільшенні дози може викликати втрату контролю і смерть від передозування. Наркотична залежність часто сполучена з кримінальною діяльністю, тому що завжди актуальна проблема з наявністю засобів для придбання наркотиків.

Прийом лікарських засобів у дозах, що перевищують терапевтичний ефект. Прийом транквілізаторів (еленіум, реланіум і ін.) приводить до визначеної релаксації, створюється враження, що підвищується кмітливість, здатність контролювати свій стан. Ризик виникнення адикції настає тоді, коли ці препарати починають використовуватися регулярно в якості снотворних. З'являються елементи фізичної залежності (часті випадки вживання, спроби припинити прийом і зриви). Найменший психологічний дискомфорт стає приводом для прийняття транквілізаторів. З'являється ряд порушень стану: сонливість, труднощі з концентрацією уваги, неуважність (у зв'язку з цим можливий ризик виявитися жертвою нещасного випадку), посмикування м'язів рук та обличчя. Зловживання такого роду іноді неправильно діагностуються. Зловживання снотворними (барбітуратами) викликає психоорганічний синдром: головні болі, порушення пам'яті, погана переносність жари і задушливих приміщень, запаморочення, порушення сну, явища втрати контролю над дозою прийому, внаслідок чого людина може загинути.

Психотропні препарати залучають тим, що різко підсилюється сприйняття, особливо зорове. Ці препарати швидко викликають тривалі зміни: ілюзії, галюцинації, почуття того, що довго тягнеться час, підвищений настрій, різка зміна настрою.

Прийом препаратів побутової хімії. Прагнення до прийому високотоксичних речовин виникає звичайно в підлітковому віці з цікавості і носить колективний характер. Нерідко ці інгалянти вживаються і дітьми. Ефект полягає в тому, що розвивається стан «сп'яніння, що нагадує запаморочення «злету», підвищеного настрою, безтурботності. Можуть виникати бачення (галюцинації) швидкого руху кадрів мультиплікацій» (2, с. 77).