Психологічна характеристика адиктивної поведінки, страница 21

У штаті Коннектикут профілактика ведеться у формі освіти населення. Спеціальна група по боротьбі з наркотиками поліції штату організує роботу інформаційного бюро, у якому працюють 542 співробітника. Торік вони провели більше 1 000 виступів приблизно для 121 000 чоловік

У деяких штатах у центрі уваги профілактичної роботи перебуває молодь. За допомогою федеральних засобів у штаті Айова юні правопорушники у віці 17-21 років забезпечуються інтенсивним наглядом, утворенням, лікуванням від зловживань алкоголем і наркотиками й навчанням життєво важливим навичкам. І ця система дає результати. За даними незалежної оцінки, 64 відсотка правопорушників, що брали участь у програмі, не роблять нових злочинів - у порівнянні з 24 відсотками серед тих, хто не приймав у ній участі.

У м. Філадельфії, шт. Пенсільванія, у рамках програми «Через вікові бар'єри» шестикласників із групи високого ризику зв'язують із більше старшими наставниками. Дорослі старшого віку використають свої навички й досвід для надання підтримки уразливої молоді, а молодь призивається до надання послуг людям похилого віку зі слабким здоров'ям. Директор проекту Андреа Тейло говорить: «Програма «Через вікові бар'єри» гарна в багатьох відносинах. Її легко відтворювати. Вона дає дітям надію. Цього не можна домогтися читанням лекцій. Дітям потрібний зразок. Всі дослідження свідчать про те, що дітям потрібно присутність дорослого, що вселяє повагу. Навіть якщо таких людей немає в їхніх родинах, навколо багато гарних людей».

Керує реалізацією програми «Через вікові бар'єри» Центр навчання за допомогою спілкування поколінь при Університеті Темпл, використовуючи кошти з різних фондів, громадські й державні фінансові ресурси. Незалежні оцінки підтверджують помітне поліпшення відносини учнів до школи, старшим і своїм власним майбутнім, а також підвищення рівня їхніх знань про наркотики й поліпшення реакцій на ситуації, пов'язані із уживанням наркотиків.

Вільям В. Хенсон створив програму «Всі зірки» для того, щоб спонукати дітей задуматися про своє майбутнє й наслідки своїх учинків. Навчання по програмі ведеться в рамках курсу охорони здоров'я, даючи дітям можливість обговорити ідеї, думки й мети зі своїми родителями. У середній школі Лексінгтон у м. Уінстон-Салеме, шт. Північна Кароліна, випускникам програми вручають срібні кільця із зірочками, які нагадують учасникам програми про зобов'язання, прийнятих відносно пияцтва, паління, сексу, зловживання алкоголем і наркотиками й іншими питаннями.

У Кренстоне, шт. Род-Айленд, групи молодих людей під керівництвом дорослих розробляють місцеві програми по профілактиці зловживання алкоголем і наркотиками. Це дає можливість утягнути молодь у програми профілактики. За незалежними оцінками, більше 70 відсотків учасників із числа молоді в наступному році беруть участь у місцевих профілактичних програмах.

Багато штатів і місцеві адміністрації прийняли на озброєння модель наркосуда, що передбачає сполучення лікування й шкали санкцій для осіб, що зробили ненасильницькі злочини у зв'язку з наркотиками, і інших злочинців, які відповідають вимогам і добровільно беруть участь у цій програмі. Успішне завершення лікування й санкцій означає зм'якшення покарання, зняття обвинувачень або зменшення суми штрафу.

Суддя Меррі Нобл, що одержав загальнонаціональне визнання за створення ефективного суду по боротьбі з наркотиками в м. Лексінгтоне, шт. Кентуккі, говорить, що ця концепція «жадає від суддів більшого, і зусилля окупаються».

Вона підкреслює важливість підзвітності. «Засуджені знають, що перебувають під спостереженням. Існує зв'язок між суддею й відповідачем. Вони зустрічаються віч-на-віч щотижня. Ніхто й ніколи не приділяв їм так багато уваги».

Нобл наполягає на тому, щоб відповідачі працювали на повну ставку або вчилися, брали участь у роботі затвердженої групи підтримки, регулярно відвідували психолога, вели щоденний щоденник і жили в стабільній обстановці. «Ключовим моментом служать часті й випадкові перевірки на вживання наркотиків».