Психологічна характеристика адиктивної поведінки, страница 20

У багатьох країнах неурядовим організаціям приділяється головна роль по поширенню ідей, які повинні звести до мінімуму шкода зловживання психотропними речовинами. Найпоширенішими у світі програмами первинної профілактики є освітні антиалкогольні й антинаркотичні програми. Вони довели свою ефективність у початкових класах і серед молодих правопорушників. Однак у літературі висловлюються й серйозні зауваження по антиалкогольних програмах, орієнтованим тільки на освіту. Узагальнивши досвід багатьох програм антиалкогольного й антинаркотичного виховання, фахівці з Нідерландів прийшли до висновку, що програми, орієнтовані тільки на інформацію про негативні наслідки вживання психоактивних речовин, виявляються не ефективними, тоді як програми, що навчають адаптивному стилю життя, навичкам спілкування, критичному мисленню, умінню приймати рішення й протистояти в ситуаціях пропозиції психоактивних речовин, - є ефективнішими.

Представляється доцільним більш докладно розглянути досвід первинної антиалкогольної й антинаркотичної профілактики в різних країнах [25, с.4].

США

Американські експерти Національного інституту наркоманії затверджують, що наркотики, що викликають залежність, докорінно змінюють головний мозок людини, викликаючи маніакальну, що не піддається контролю тягу до пошуку й уживання. От що вони говорять: «Сьогодні відомі 72 фактора ризику виникнення наркоманії й наркотичної залежності. Вони мають різну значимість і можуть діяти на рівні окремої людини, родини або суспільства.»

До речі кажучи, це ті ж самі фактори ризику, які грають свою роль в інших випадках: бідність, расизм, відсутність належного виховання, дурний вплив з боку однолітків, «погана» компанія. Ці фактори ризику збільшують імовірність того, що люди з певними рисами характеру почнуть приймати наркотики. Але не будемо поспішати з узагальненнями. Більшість людей з багатьма факторами ризику не доторкаються до наркотиків. Самі по собі ці фактори ризику не визначають кінцевого результату.

Профілактичні програми повинні враховувати вік людей. Всім відомо, що менталітет підлітків і молодих людей більше старшого віку істотно відрізняється. Тому до них необхідний різний підхід, різні ідеї, що дуже добре почуває, наприклад, рекламна індустрія.

Американські вчені відзначають, що людям найчастіше подобаються профілактичні програми «моментальної дії». Зроби це - і проблема вирішена. Але подібні програми ніколи не працюють. Необхідно проводити поетапні міри [26, с.3].

У США дослідники з Єльського університету опублікували результати своєї роботи, які показують, що в американських підлітків, що живуть у містах або пригородах, по їхній власній думці коротка програма з 20 занять істотно знизила прагнення до вживання наркотиків і алкоголю. Дослідники з Йєля виходили з передумови, що молоді люди менш піддані впливу дурного прикладу у вживанні алкоголю й наркотиків, якщо вони краще соціально адаптовані. На цій основі група йєльських психологів розробила програму соціальної пристосованості. Використовуючи відому в США Програму позитивного розвитку юнацтва, вони вчили підлітків 11-14 років успішно справлятися з різноманітними соціальними завданнями й проблемами свого розвитку. Спеціально розроблені заняття минулого присвячені регулюванню стресів, усвідомленню позитивних властивостей особистості й формуванню цілей для досягнення здорового способу життя; а також суспільним і юридичним наслідкам зловживання алкоголем і наркотиками.

Штати знижують попит на психоактивні всілякими способами.

Штат Оклахома обмежує зловживання ліками. Електронна система моніторингу реєструє всі наявні в штаті наркомісткі медикаменти, які за федеральним законом входять в «Список II». Як правило, до них ставляться медикаменти, що викликають звикання, такі як перкодан або тайлокс. Завдання полягає у виявленні «ходків до лікарів», тобто людей, що звертаються до декількох лікарів за одержанням тих самих ліків, звичайно з категорії болезаспокійливих, котрими люди часто зловживають. Бюро по боротьбі з наркотиками штату Оклахома визначає тенденції, що формуються, зловживань ліками. Дослідження Університету штату Оклахома, проведене в 1997 р., показало, що ця програма служить коштовним засобом стримування зловживань ліками.